Si kjo buka me banane dhe çokollatë vështirë se keni shijuar ndonjëherë në jetë!

Një formë krejtësisht e veçantë e përgatitjes së bukës me çokollatë dhe banane. Përveçse tërheq vëmendjen nga ana vizuale, është një recetë që të nderon me shijen dhe prakticitetin e saj në përgatitje.

Për 10 persona duhen këto përbërës:

 •  4 banane të qëruara
 • 4 lugë gjelle vaj ulliri
 • 1 vezë
 • 100 gram sheqer
 • 1 lugë çaji me ekstrakt vaniljeje
 • 190 gram miell
 • 1 lugë çaji pluhur pjekës
 • 1 lugë çaji sodë
 • ¼ lugë çaji kripë
 • 1 lugë çaji kanellë

Për çokollatën:

 • 340 gram çokollatë të zezë
 • 6 lugë gjelle krem qumështi 
 • 100 ml qumësht
 • 1 lugë çaji ekstrakt vaniljeje
 • 2 banane të prera në feta të vogla për t’i shërbyer
 • 12 luleshtrydhe për t’i shërbyer në fund

Përgatitja:

 • Ngrohni furrën në 180 gradë celsius. Në një enë të madhe shtypni bananet e qëruara me pirun. Shtoni vajin, vezën, sheqerin dhe vaniljen. I trazoni mirë.
 • Shtoni miellin, pluhurin pjekës, sodë, kripën dhe kanellën. I përzieni mirë.
 • Masën që krijuat e shtroni në një tavë, mundësisht të ketë formën e bukës si në foto.
 • E lini për 45-55 minuta. Ndërkohë në një enë tjetër kombinoni kremin e qumështit dhe çokollatën. I trazoni mirë derisa të shkrihen. shtoni vaniljen, e përzieni për 3 minuta dhe më pas e hiqni nga zjarri.
 • E lini bukën me banane të ftohet për 30 minuta. Më pas me ndihmën e një thike prisni zemrën e bukës. E hiqni me kujdes të gjithën, pa dëmtuar formën e bukës në tërësi.
 • Tek mesi i bukës që ka ngelur bosh shtoni çokollatën.
 • Anash pjatës vendosni bananet dhe luleshtrydhet në foto. Mos harroni edhe copat e vogla të bukës që mbetën.

Koha ta shijoni këtë recetë të mrekullueshme!