Si ta gatuani lulelakrën ashtu siç duhet

Edhe gatimi i lulelakrës ka disa sekrete të vogla për tu gatuar ashtu siç duhet. Prandaj hidhini një sy recetës më poshtë… 

Përbërësit:

 • 1 lulelakër
 • 1 qepë
 • 1 thelbi hudhre 
 • 50 g sallam mortadel
 • lëng perimesh
 • vere e bardhë
 • 4 luge vaj ulliri
 • kripë, piper

Përgatitja:

 • Lani mirë lulelakrën dhe më pas ndajeni në lule. Qëroni qepën dhe hudhrën, grijini së bashku me mortadelën dhe lërini të aromatizohen për 5 minuta me flakë të ulët dhe me pak vaj ulliri. Pas disa minutash shtoni lulelakrën.
 • Shtoni verën, e rregulloni me kripë, aromatizojeni me piper dhe lëreni ne zjarr për 20 minuta.
 • Nëse lëngu do te avullohet shumë mund të shtoni një gotë me lëng perimesh. Me pas vendosni lulelakrën ne një pjatancë dhe shërbejeni.