Gjithçka që duhet të dini rreth fëmijëve me sindromën Down, cilat janë të vërtetat dhe mitet rreth tyre

Së pari duhet të dimë se Sindroma Down nuk është një sëmundje dhe personi me Sindromën Down nuk vuan. Terminologjia mjekësore përkufizon si sëmundje një alterim të përkohshëm dhe të rikthyeshëm të gjendjes shëndetësore të një personi. Të pavërtetat e Sindromës Down Personat me sindromën Down nuk jetojnë gjatë; Vetëm nënat me moshë të madhe…

Read More

Vlerat dhe vitamiat qe ka nje kokerr veze

Vezët përmbajnë shumë vitamina dhe minerale të cilat janë të rëndësishme për një dietë të shëndetshme dhe të ekuilibruar. Vitamina A e përmirëson shëndetin dhe pamjen e lëkurës, sistemit imunitar dhe të parit. Vitamina B2 e përmirëson efikasitetin e energjisë, rrit nivelin e rruazave të kuqe të gjakut, e përmirëson shikimin dhe punën e sistemit…

Read More

3 sekretet e njerëzve që nuk sëmuren kurrë

Keni menduar ndonjëherë pse duhet të përballeni gjatë gjithë kohës me virozat e stinës dhe infeksionet e ndryshme, ndërkohë që njerëzit e tjerë që njihni ia hedhin gjithmonë paq. Duket sikur ata kanë gjetur çelësin për të mbyllur çdo portë që depërton çdo lloj sëmundjeje në trupin e tyre. Megjithatë, janë eskpertët e shëndetit publik…

Read More

Spinaq nga mëngjesi deri në darkë, cilat janë vlerat ushqyese të super perimes vjeshtore

Në imagjinatën kolektive, spinaqi është i lidhur me figurën e ‘’Braccio di ferro’’, marinarit simpatik që na ka shoqëruar për shumë kohë gjatë fëmijërisë. Mirëpo gjethet magjike jeshile nuk shërbejnë vetëm për të fryrë muskujt, por shumë më tepër se kaq. Për fat të mirë, ai gjendet në treg gjatë gjtithë vitit, por sezoni në…

Read More