Fitojë betejën me jetën dhe ju bashkua familjes femija qe lindi me peshen 1750 gram

#Jeta triumfon🤍 Raina e vogël, e cila erdhi në jetë vetëm 1750 gram, pas disa ditëve në terapi intensive, ia doli të fitojë betejën për jetën falë përkushtimit të stafit të Spitalit Universitar Obstetrik Gjinekologjik “Mbretëresha Geraldinë”, dhe sot u bashkua me familjarët e saj. #Krenare për punën e jashtëzakonshme jetëshpëtuese të mjekëve dhe infermierëve…

Read More

“Mjaft përdorët antibiotikë”, profesori Zef Gjeta rekomandon këto lloj çajrash te fëmijët me temperaturë të lartë

Me ardhjen e stinës së ftohtë, fëmijët janë më të prirur të preken nga virozat. Për t’i parandaluar, është e nevojshme që të tregohet kujdes me dietën ushqimore. Eksperti Zeg Gjeta ndau disa këshilla në emisionin “Abc-ja e mëngjesit” për të pasur një trup më rezistent ndaj tyre. Sipas tij fëmijët duhet të konsumojnë çajra,…

Read More

Një mollë në ditë i thotë doktorit “ik”

Një mollë në ditë i thotë doktorit “ik” Molla është një frut në forma dhe ngjyra të ndryshme. Ato gjenden në treg përgjatë gjithë vitit dhe përfaqësojnë një burim të jashtëzakonshëm polifenoli (rreth 22% e sasisë së nevojshme i marrim nga ky frut). Por tek mollët janë të pranishme edhe sasi të konsiderueshme flavonoidësh. Nga…

Read More