29 vjecarja ndihehesh gjithmon e lodhur por kur vizitohet mjeket i japin lajmin e keq

29 vjecarja Natali ndihej shume e lodhur dhe shkoi qe te vizitohej tek mjeku. Asaj i kishin dalur disa gunga ne qafe dhe kjo e beri qe te shkonte tek mjeku.

Ajo u diagnostikua me limfomë folikulare në mars dhe pas analizave, u zbulua se tumori i saj ishte në fazën e rritjes. 29 vjecarja nuk e priste kete diagnoze por ajo po e kuptonte se dicka nuk po shkonte mire me te.

Edhe pse ajo shkonte shpesh ne palester dhe ishte shume aktive jeta e saj mori nje kthese.

Familja e saj po e ndan kete histori per ndergjegjesim dhe te nxis kujdesin mjeksor tek femrat trasnmeton shiko.news

Tashme 29 vjecarja po i nenshtrohet kimioterapis dhe gjenda e saj po permiresohet. Familja po i qendron prane dhe ata kane shpres qe cdo gje do te shkoje mire.

Çdo vit rreth 2600 njerëz diagnostikohen me këtë sëmundje në Mbretërinë e Bashkuar. Simptomat e zakonshme përfshijnë ënjtje pa dhimbje në qafë, sqetull ose hije, djersitje të madhe gjatë natës dhe temperatura të larta.Humbja e konsiderueshme në peshë dhe kruajtja e pashpjegueshme mund të jenë gjithashtu shenja trasnmeton shiko.news

Por kapja ne kohe mund te jete nje shkak per ta mposhtur semundjen me shpejt.