Thursday, September 28, 2023
HomeNEWS101 vjecarja mposht kancerin dhe tregon sekretin si te jetoni gjate

101 vjecarja mposht kancerin dhe tregon sekretin si te jetoni gjate

Në moshën 101-vjeçare, Xhana punon ende nga ora 9 deri me 5. Te gjithe presin te dalin pesnion ndersa Xhana për 25 vjet punon me kohë të pjesshme dhe thotë se puna është një nga sekretet e jetëgjatësisë së saj .

Ajo ka lindur në vitin 1922 dhe tregon se puna dhe aktivitet ne jete me kane mbajtur gjalle “me pëlqen të punoj dhe më pëlqen të punoj me njerëz.”

“Vërtet nuk e vërej që jam më e vjetër”, thotë ajo pasi ka mbushur së fundmi 101 vjeç.

101-vjeçari ende drejton një makinë dhe shkon ne pune cdo dite me te.

Puna me pelqen dhe me pelqen te punoj cdo dite ndaj keshilloj qe eshte me mire te jetosh ne pune se sa te dalesh ne pension dhe te rrish ne shtepi gjjith diten ulur. Te rrish ne shtepi do te plakesh me shpejt dhe do te jesh me e lodhur.

Ajo tregon se te jetosh gjate ka te beje shume stili i jetes. Une jame shume aktive ha shendetshme nje diete te pasur me perime ecdi cdo dite dhe ne fundjave dal ne pyll me miq. Mundohem te fle heret dhe te zgjohem heret. Nuk pi duhan dhe alkool.

Xhana është një i mbijetuar nga kanceri. Ajo u diagnostikua me kancer në zorrën e trashë në 1995 dhe iu nënshtrua një operacioni për t’i hequr një pjesë të zorrës së trashë. Mjekët e kapën herët, kështu që ajo nuk duhej të kalonte kimioterapinë, thotë ajo.

“Vërtet nuk e vërej që jam më e vjetër”, vëren ajo, duke shtuar se është optimiste per te ardhmen dhe nuk dorezohem kurre u shpreh ajo. Shiko.news

Advertisingspot_img

Popular posts

My favorites

I'm social

0FansLike
0FollowersFollow
3,871FollowersFollow
0SubscribersSubscribe