Djath Shtëpie për 5 Minuta. Ja mënyra e thjesht e përgatitjes!

Por a e dini se mund ta bëni vetë djathin e bërë në shtëpi në vetëm 5 minuta? Po, e lexuat mirë! Me vetëm disa përbërës të thjeshtë mund të përgatisni një rracion djathi të freskët, me shije që është më i lirë, më i shpejtë dhe më i shijshëm se varietetet e blera në dyqan.

Përbërësit
Për të filluar, mblidhni përbërësit e mëposhtëm:

1 litër qumësht i plotë (4 gota) ose qumësht me pak yndyrë (1.7%)
3 lugë gjelle uthull të bardhë
20 g gjalpë të kripur ose pa kripë
Ju gjithashtu mund ta zëvendësoni uthullën e bardhë me lëng limoni nëse dëshironi.

Përgatitja e qumështit
Për të filluar, shtoni pak ujë në tenxheren tuaj për të mbuluar sipërfaqen dhe për të parandaluar djegien e qumështit. Më pas, hidhni qumështin dhe shtoni uthullën e bardhë sipas llojit të qumështit që përdorni. Ngroheni qumështin në një flakë mesatare të ulët, duke e përzier herë pas here për të parandaluar djegien.

Ndërsa qumështi nxehet, do të vini re se ai trashet dhe formon gjizë. Vazhdoni të trazoni butësisht derisa të formohet një shtresë e trashë shkume në sipërfaqe. Mos e lini të vlojë! Pasi qumështi të fillojë të zihet dhe të ndahet, fikeni flakën.

Kullimi i gjizës
Tani, është koha për të ndarë gjizën nga hirra. Vendosni një sitë mbi një tas të pastër dhe derdhni qumështin e gjizë në të. Shtypeni butësisht me një shpatull për të kulluar hirrën e tepërt. Nëse nuk keni sitë, edhe napë punon mirë!

Përzierja
I kalojmë gjizën e kulluar në blender dhe i shtojmë gjalpin. Përziejini me shpejtësi të lartë derisa të jetë e njëtrajtshme dhe kremoze. Për një goditje shtesë, mos ngurroni të spërkatni pak kripë për shije.

Pasi të përzihet në perfeksion, transferojeni djathin tuaj të bërë vetë në një pjatë të veshur me garzë. Shtypni çdo lëng të mbetur dhe lëreni të thahet plotësisht. Urime, sapo keni bërë djathin tuaj!

Këshilla për ruajtjen
Ruajeni djathin e bërë në shtëpi në një kavanoz qelqi dhe mbajeni në frigorifer deri në 5 ditë. shiko.news