Vaksina e koronavirusit është gati, luftë Gjermani-SHBA për ta shtënë në dorë dhe fituar miliona dollar

Te gjithe shtetet e botes jane ne gare per te gjetur vaksinen e virusit per te fituar miliona dollar brenda nje dite.

Nje lajme vjen nga Kompania farmaceutike gjermane “CureVac”, e cila vepron në bashkëpunim të ngushtë me Institutin Publik të Kërkimit, “Paul-Ehrlich-Institut”, dhe që po punon për gjetjen e një vaksine kundër koronavirusit dhe ata kane refuzuar oferten marramendese te Donald Trump.

1 miliard dollar i ka ofruar presidenti Amerikan Donald Tramp per te marre vaksinen e koronavirusit por sipas asaj që raporton gazeta gjermane, menaxheri kryesor i kompanisë, Christof Hettich, ka refuzuar duke thënë se dëshiron të zhvillojë një vaksinë për të gjithë botën dhe jo për vende të veçanta.

Qeveria gjermane ka kontaktuar me kompaninë për t’i bërë një kundërofertë qe ta kete ajo te drejeten per shitjen e vaksines.

Berlini është vënë në alarm nga përpjekja e administratës Trump për të “rrëmbyer” vaksinën dhe shkencëtarët gjermanë. Burime nga qeveria Merkel kanë bërë të ditur për gazetën se kompani të tilla duhet të konsiderohen çështje të sigurisë kombëtare, çka do t’i lejonte qeverisë bllokimin e shitjes.

“Së fundmi kemi patur rezultate të suksesshme në programin e vaksinimit te lepujt, duke arritur mbrojtjen e plotë të njerëzve me dy doza nga 1 mikrogram (1/1 mln e gramit).

Këto rezultate janë inkurajuese kur mendohet se duhen furnizuar popullata dhe njerëz në mbarë botën në situata pandemie”, thuhet në deklaratën zyrtare të kompanisë gjermane.

Qe keshtu shume shpejt ne do ta lancojme ne tregun global per te gjithe te infektuarit dhe kompania te fitoi miliona dollar.