Trefishohet numri i te prekurve me koronavirus, vete ministrja iken live nga emisioni

Ne oret e vona te nates, ne emisionin ‘Opinion’, ministrja Olgerta Manastirliu eshte ftuar per te sqaruar me detaje historine e 2 rasteve te para ne Shqiperi.

Kur ne nje moment erdhi lajmi se ishin gjetur edhe 4 raste infektimi me koronavirus.

Kjo e coi numrin e te te prekurve ne 6 pra e ka trefishuar tashme ne Shqiperi.Por deri diten e sotme ka shkuar numri 10.4 jane ne QSUT dhe 6 jane ne karantin ne shtepi.

Dhe ishte pikerisht ky njoftim qe e ka bere ministren te braktise me urgjence studion e per te shkuar drejt mbledhjes se papritur te Task Forces.

Megjithate nje pyetje qe iu be ministres Manastirliu ishte nese Shqiperia rrezikon edhe ajo nje skenar si ai i Italise ne perhapjen e koronavirusit.

Ndersa ajo tha se ne bashkepunim me ekspertet e komitetit teknik jane ndertuar tre skenare te cilet jane bazuar ne algoritme pra thjesht propabilitete dhe me kete sistem e staf mjekesor mendojne se jane ne gjendje ta perballojne pasi e ka treguar historia.

Por gjate kesaj dite vete kryeministri i Italise ka nenshkruar vendimin per te futur te gjithe Italine ne karantine duke qene se Italia eshte vendi i dyte me i prekur pas Kines.

Gjithsesi sot ne date 10 Mars rastet e reja jane gjetur dhe numri ka shkuar ne 10.