Sizmologu turk ben paralajmerimin per termet. Ja zonat me te rrezikuara

0
325

Toka nuk gjen qetesi nga termetet por ai qe ra ne Turqi nje muaj me pare ishte fatal.

Por Prof. Dr. Naci Görür paralajmëroi sersihte qe mund te kete perseri termet.

Ai tha se:“Duhet të jemi të kujdesshëm edhe në Adana dhe Qipro. Këto paralajmërime bazohen në transferimin e stresit në rajon. Po kështu, duhet të jemi të kujdesshëm në çarjet e Malatya, Ovack dhe Nazimiye-Karakoçan rreth Malatya për arsye të ngjashme. Ndaj, është e dobishme që autoritetet dhe njerëzit tanë të kenë kujdes”

Ndersa keto jane zonat e rrezikut primar:

Izmir, Balikesir, Manisa, Mugla, Aydin, Denizli, Isparta, Usak, Bursa, Bilecik Yalova, Sakarya, Düzce, Kocaeli, Kirsehir, Bolu, Karabuk, Hatay, Bartin, Cankiri, Tokat, Amasya, Çanakkale, Erzincan, Tunceli, dhe Mu, Hakkari, Osmaniye, Karkkale dhe Siirt.

Zonat e rrezikut të shkallës së dytë:

Tekirda?, Stamboll (Rajoni 1 dhe 2), Bitlis, Kahramanmara, Van, Adsyaman, Sernak, Zonguldak, Tekirda?, Afyon, Samsun, Antalya, Erzurum, Kars, Ardahan, Batman, I?d?r, Elazil, Diyarbakir, Adana, Eski, Kütahya, Çankur, Urak, Abra dhe Çorum.

Zonat e rrezikut të shkallës së tretë:
Eskitehir, Antalia, Tekirdag, Edirne, Sinop, Istanbul, Kastamonu, Ordu, Samsun, Giresun, Artvin, Mardin, Kilis, Adana, disa pjesë të Gaziantepit dhe Kahramanmara, Sivas, Gümühane, Bayburt, Ankara, Yoseri, Konia, Mersin dhe Nevehir.