Sallatë me patate dhe ullinj. Nuk përmban asnjë gram yndyrë!

Tryeza pa një pjatë sallatë është thjesht e papalotësuar. Kjo sallatë me patate dhe ullinj nuk përmban asnjë gram yndyrë, kështu që mund ta gatuani sa herë të dëshironi.

Përbërësit:

 • 4 patate
 • 1 domate
 • ¼ gotë proshutë
 • ¼ gotë ullinj të zinj
 • ¼ gotë ullinj të gjelbër
 • Erëza të përziera
 • Kripë

Përgatitja:

 • Qëroni patatet dhe ziejini në një enë me ujë të kripur. Më pas kullojini dhe lërini të ftohen.
 • I prisni në copa dhe vendosini në një pjatë për servirje. Prisni domaten, proshutën dhe hidhini tek patatet.
 • Shtoni më pas edhe ullinjtë dhe erëzat e përziera.
 • Shërbejeni menjëherë!