Çorbë shkodrane

Përbërësit: 

 • 400 gr mish të grirë
 • 2 filxhanë oriz
 • 5 filxhanë lëng mishi
 • 1 kokërr qepë
 • ½ lugë gjelle salcë domate
 • 3-4 lugë gjelle vaj
 • Kripë, piper
 • Gjethe dafine

Përgatitja: 

 • Kaurdisim fillimisht qepën derisa të zbutet duke e ndihmuar dhe me pak kripë. Sapo qepa të bëhet transparente shtojmë mishin e grirë dhe e kaurdisim mirë derisa të përthithë lagështirën e vet.
 • Më pas shtojmë salcën e domates dhe pas 2-3 minutash hedhim lëngun e mishit.E lemë mishin e grirë të ziejë për rreth 10 minuta. Tek masa e përgatitur shtojmë dhe gjethen e dafinës, kripë dhe piper.
 • Në fund shtojmë orizin dhe e lemë derisa orizi të ziejë në formë rizotoje. E lemë të ftohet pak dhe e servirim të ngrohtë.