Një qytet në Amerikë lekundet nga tërmeti, lëkundja më e forte pas 28 vitesh

Qyteti i Salt Lake në Utah të Amerikës eshte lekundur nga termet me magnitude 5.7 balle.Pas lekundjes energjia elektrike u nderpre dhe njerezit tashme jane ne rruget e qytetit.

Epiqendra ishte jugperëndimi i qytetit Salt Lake dhe lekundjet u ndjene nga 2.76 milionë banorë ku te gjithe nuk e prisnin.

Lekundjet zgjaten 15 deri 20 sekonda dhe njerezit dolen me shpejte ne rruge ndersa ndertesat lekundeshin si lodra

Por e mira ishte se nuk kishte te lenduar dhe cdo gje u normalizua dhe njerezit u kthyen ne banesat e tyre.

Nje lekundje e tille nuk eshte ndjere qe nga viti 1992 thone Emergjencat e Shtetit Amerikane.