Ndryshim drastik i motit, behuni gati, ja cfare ndodh javen tjeter me motin

E diela do te jete e ngrohte dhe temperatura te normale po pas te henes pritet ndryshimi drastik i motit.

Sipas sipnotikanet paralajmerojne se cikloni Kiara pas Europes do te prek Ballkanin dhe i ftohti do te preke dhe Shqiperine.

“Ardhja e stuhisë Kiara në territorin shqiptar pritet gjatë mesjavës duke bërë që temperaturat të bien disa gradë nën 0 dhe të kemi prani të reshjeve. Kryesisht, reshjet do të jenë në formë dëbore”.

Largimi i stuhisë do të sjellë dhe ndryshim të motit. “Pritet që kjo stuhi të qëndrojë shumë pak në territorin shqiptar duke bërë që reshjet ti lërë vendin kthjellimeve dhe motit të ftohtë”, shtoi ai.

Muaji shkurt do te mbyllet me nje mot te ftohte dhe dimer tipik.