Ja shteti i pare ne Evrope qe njofton hapjen e restoranteve dhe bareve

Austria ka vendosur qe duke filluar nga data 15 Maj do lejohen te rihapen baret, restorantet dhe do te lejohen sherbimet fetare, ka thene Sebastian Kurz.

“Në këtë pikë po ecim më shpejt se vendet e tjera drejt diçkaje si një normalitet i ri,” tha Kurz në një konferencë shtypi por sipas Reuters. Ai tha se “bizneset e gastronomisë”, një term që shpesh përfshin baret dhe restorantet, të clat do të lejohen të rihapen nga 15 maj por me kusht qe të qëndrojnë të hapur deri në orën 11:00 të mbrëmjes jo me shume.

Shërbimet fetare gjithashtu mund të rifillojnë nga po e njëjta ditë.

Pas shpërthimit të koronavirusit Austria ishte një nga vendet që veproi më herët, duke mbyllur restorante, bare, teatro, dyqane dhe vende të tjera që mblidhinin njerëz më shumë se një muaj më parë, duke iu thene te gjitheve që të qëndrojnë në shtëpi dhe të punojnë prej aty nëse është e mundur.

Tani ajo është ndër të parat që liroi masat bllokuese, duke lejuar disa dyqane te rihapen, por ato më pak se 400 metra katrorë dhe gjithashtu kopshtet.
Ndersa qendrat tregtare, dyqanet më të mëdha dhe parukierët do të hapen nga data 1 Maj.

Veprimet e ndërmarra nga qeveria austriake për të lehtësuar deri në këtë pikë masat justifikohen me faktin se nga 14 mijë e 800 raste, vetëm 3 mijë e 400 janë aktualisht aktive pasi të tjerët janë shëruar. Pandemia i ka kushtuar deri tani 491 jetë Austrisë. /Burimi Opinion.al