E fundit, ministrja jep lajmin e mire: Ja se cfare pritet te hapet ne date 11 Maj ne te gjithe vendin

Ministrja e Shendetesise Ogerta Manastirliu ka bere me dije se ka filluar plani i hapjes se sistemit shendetesor me faza. kete jave jane hapur fasha e orareve te ne qendra shendetesore dhe poliklinika por gjithmone ne parametra te pprotokolleve te percaktuara nga ministria per mbrojtjen dhe sigurine e te gjitheve.

Njoftimi thote se do te fillojne me planin e hapjes se vizitave ne kujdesin paresor dhe specialistik, ndersa per konsultat apo nderhyrjet kirurgjikale do te jete nje faze e metejshme ka thene Manastirliu.

Sipas Ministres do te vleresohet hapja e metejshme e sistemit shendetesor.

“Pasi do te vleresohet kjo periudhe dy javore se si do te shkoje epidemia, Komiteti Teknik i Eksperteve do te veresoje per fazat e metejshme te hapjes se sistemit shendetesor”, tha ajo.