Burri shkon të tërheqë para në bankomat, kur papritmas aty gjen dicka qe nuk e priste

Nuk ndodh per dite te gjenden para ne rruge por kur ndonjehere mund t`ju ndodh kjo si do te kishit reaguar ju?

Nje burre i quajtur Bobby Puryeas, i ndodhi nje e papritur e tille dhe ai me pas bëri zgjedhjen e tij. Gjithcka filloi kur një ditë ai shkoi në një bankomat të tërhiqte ca para dhe pa se aty kishte disa para të mbetura.

Megjithate ai mendoi se dikush qe kishte qene me pare per te terhequr para, mund t`i kishte harruar ato dhe kështu Bobi mori nje vendim.

Ai sapo kishte gjetur 500 dollare amerikane dhe iu duk shume e cuditshme qe kaq shume para te harroheshin ne bankomat.

Keshtu menjehere shkoi ne banke per t`i dorezuar parate mirepo as arketari e as menaxheri nuk mud ti pranonin parate, megjithate atij i moren nr e tel ne ast se dikush do vinte te kerkonte ne banke.

Tenesermen Bobi mori nje telefonate nga banka ku treguan se e kishin identifikuar personin, nje 92 vjecare e quajtur Edith.

Zonja e moshur kishe shkuar te terhiqte para per qerae e saj 480 dollare por ne fund kishte harruar t`i merrte parate e nxjerra nga bankomati. Nga e gjithe shuma gruas do ti mbesnin vetem 20 dollare per vete dhe keto donte tja dhuronte Bobit per veprimin e tij te mire.

Mirepo Bobi kur mesoi kete histori jo vetem qe nuk pranoi para pres gruas por ai njoftoi menjehere banken qe ti tranferonte 200 dollare nga llogaria e tj tek zonja Edith.

Por ai nuk e la me kaq pasi e postoi ne facebook e tij te gjithe ngjarjen dhe doli se mbi 150 njerez u sensibilizuan dhe dhane kontributet e tyre.

Bobi gjithsesi kontaktoi edhe me nje shoqate vullnetare qe ndihmonte njerezit ne nevoje dhe ata cdo dite do te telefonin zonjen Edith nese do kete nevoje per gje.

Ne perfundim Gruaja jo vetem qe perfitoi 600 dollare shtese si pasoje e shume bujareve ne facebook por edhe u ndje e e sigurte se dikush do ta telefononte cdo dite per ta pyetur.

Ndaj nese nuk mund te ndihmojme te gjithe njrezit ne nevoje, te pakten te gjejme dike prane qe t`i japim nje dore here paas here.

Jepni mendimin tuaj dhe nese ju pelqen ndajeni me miqte tuaj.