Arrestohet i riu 22-vjeçari nga Tirana, do habiteni si i bënte gjithe ato para

Një 22-vjeçar, i identifikuar si Endri Karimanllari ka rënë në pranga si pjesë e operacionit “Transferta” pasi akuzohet për veprën “Mashtrim kompjuterik.”

Ky shtetas, në bashkëpunim me 10 personat e tjerë tjerë të arrestuar, për një periudhë 1-vjeçare, ka ndërhyrë në llogari të ndryshme të rrjetit social Facebook, duke ndryshuar të dhënat e tyre dhe më pas i kanë përdorur për të komunikuar me miq të këtyre llogarive. Me anë të mashtrimit kanë kërkuar shuma të ndryshme monetare dhe si rezultat kanë përfituar shumën 38000 euro.

“Në vijim të operacionit të koduar “Transferta”, për goditjen e veprimtarisë në fushën e krimeve kompjuterike, finalizuar me datë 07.07.2020 nga DVP Tiranë, si rezultat i të cilit u vunë në pranga 10 shtetas, ka vijuar puna me hetime të thelluara për identifikimin dhe kapjen e personave të tjerë të implikuar në këtë veprimtari. Në vijim të operacionit, u bë kapja e shtetasit E. K dhe ekzekutimi për veprën penale “Mashtrim kompjuterik”, për shtetasin e shpallur në kërkim E. K., 22 vjeç”

Vijon puna për dokumentimin dhe mbledhjen e provave të tjera, si dhe për evidentimin dhe arrestimin e personave të tjerë të përfshirë në këtë aktivitet të kundërligjshëm. Materialet i kaluan Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Tiranë, për veprime të mëtejshme”.