Thursday, September 28, 2023
HomeSHENDET5 ushqime anti-parazitare qe duhet ti konsumoni cdo dite

5 ushqime anti-parazitare qe duhet ti konsumoni cdo dite

1. Hudhra
Hudhra është një ushqim i fuqishëm antiparazitar që përdoret prej shekujsh për të trajtuar infeksione të ndryshme. Ai përmban përbërës allicin dhe ajoene me veti antiparazitare dhe antimikrobike. Ngrënia e hudhrës ose shtimi i saj në vaktet tuaja mund të ndihmojë në vrasjen e parazitëve dhe mbështetjen e sistemit tuaj imunitar.

2. Farat e kungullit
Farat e kungullit janë të pasura me zink, i cili është thelbësor për funksionin imunitar . Ato përmbajnë gjithashtu një aminoacid të quajtur cucurbitacin, i cili ka veti antiparazitare. Ngrënia e farave të kungullit rregullisht mund të ndihmojë në parandalimin dhe trajtimin e infeksioneve parazitare.

3. Panxhari
Panxhari përmban betainë, e cila mbështet funksionin e mëlçisë dhe ndihmon në detoksifikimin e trupit. Ato përmbajnë gjithashtu fibra, të cilat ndihmojnë në largimin e parazitëve dhe toksinave të tjera nga sistemi tretës transmeton shiko.news

4. Karotat
Karotat janë të pasura me beta-karotinë, e cila mbështet funksionin imunitar dhe ndihmon në luftimin e infeksioneve. Ato përmbajnë gjithashtu fibra, të cilat ndihmojnë në eliminimin e parazitëve nga sistemi tretës. Ushqime të tjera të pasura me beta-karoten që mund të jenë të dobishme janë patatja e ëmbël dhe kungulli.

5. Rigoni
Rigoni është një bar i fuqishëm antiparazitar që mund të ndihmojë në vrasjen e parazitëve dhe parandalimin e riprodhimit të tyre. Rigonin mund ta merrni si kapsulë, tretësirë ​​ose çaj.
Është e rëndësishme të theksohet se nuk janë bërë shumë studime mbi efikasitetin e rigonit.

Shtimi i ushqimeve anti-parazitare në dietën tuaj mund të ndihmojë në parandalimin dhe trajtimin e infeksioneve parazitare. Këto ushqime janë efektive kundër parazitëve dhe promovojnë shëndetin dhe mirëqenien e përgjithshme. Megjithatë, nëse dyshoni se keni një infeksion parazitar, është e rëndësishme të kërkoni kujdes mjekësor dhe të ndiqni planin e duhur të trajtimit transmeton shiko.news

Advertisingspot_img

Popular posts

My favorites

I'm social

0FansLike
0FollowersFollow
3,871FollowersFollow
0SubscribersSubscribe