Sunday, September 24, 2023
HomeIDE5 efektet magjike te sodes se bukes ne kopshtin tuaj

5 efektet magjike te sodes se bukes ne kopshtin tuaj

Kur bëhet fjalë për kujdesin e kopshtit tuaj, mund të habiteni kur mësoni se një nga mjetet me te rendesishme eshte soda.

Soda e bukës, një përbërës i zakonshëm i shtëpisë, ka një sërë përdorimesh të zgjuara që mund të përfitojnë kopshtin tuaj në shumë mënyra.

1-Soda e bukës mund të ndihmojë në kontrollin e barërave të këqija në kopshtin tuaj pa përdorur kimikate të forta. Spërkateni sodë buke direkt mbi barërat e këqija, duke pasur kujdes që të shmangni bimët e dëshirueshme. Soda e bukës do të prishë muret qelizore të barërave të këqija, duke i bërë ato të thahen dhe të thahen.

2-Dëmtuesit e kopshtit mund të bëjnë kërdi në bimët tuaja, por soda e bukës mund t’ju ndihmojë t’i mbani ato larg. Përzieni sodën me uje dhe sperkateni bimen. Soda e bukës i largon këta dëmtues duke mbetur e sigurt për bimët tuaja.

3-Soda e bukës mund të përdoret për të përmirësuar nivelin e pH të tokës. Nëse toka juaj është shumë acid, shtimi i sodës së bukës mund të ndihmojë në neutralizimin e saj. Sidoqoftë, është thelbësore të testoni pH-në e tokës tuaj përpara se të shtoni sodë buke për të siguruar ekuilibrin e duhur për nevojat e bimëve tuaja.

4-Spërkatja e një sasie të vogël sode buke rreth bazës së bimëve tuaja të domates mund të ndihmojë në ëmbëlsimin e frutave. Soda e bukës ndikon në aciditetin e tokës rreth bimëve, duke rezultuar në domate më të ëmbla. Ky truk është veçanërisht i dobishëm nëse keni kushte toke acidike.

5-Milingonat mund të jenë telash në kopsht, por soda e bukës mund t’i pengojë ato. Krijoni një pengesë duke spërkatur sodë buke rreth bimëve ose përgjatë shtigjeve të milingonave. Soda e bukës prish gjurmët e tyre të aromës, duke i penguar ata të arrijnë bimët tuaja.

SHIKO.NEWS

Advertisingspot_img

Popular posts

My favorites

I'm social

0FansLike
0FollowersFollow
3,870FollowersFollow
0SubscribersSubscribe