Thursday, September 28, 2023
HomeHISTORINena e me e re ne bote. Lina tregon historine se si...

Nena e me e re ne bote. Lina tregon historine se si lindi ne djal ne moshen 5 vjecare

PERU-Lina Medina lindi vetëm në moshën pesë vjeçare – kur ajo ishte ende fëmijë.

Në një rast që tronditi botën, ajo u bë nëna më e re në botë në vitin 1939.

Lina ishte një vajzë peruane që jetonte në një fshat të largët të Andeve

Dhe fillimisht jeta e saj dukej normale në krahasim me fëmijët e tjerë të moshës së saj.

Shqetësimet nuk u ngritën kur stomaku filloi të zmadhohej – me prindërit e saj të hutuar që kishin frikë se ajo kishte një tumor abdominal.

Babai i saj e çoi atë në një spital, ku u zbulua se ajo ishte shtatë muajshe shtatzënë.

Çuditërisht, Lina lindi një djalë të shëndetshëm me prerje cezariane disa javë më vonë, më 14 maj 1939.

Nëna e saj ka thene ajo kishte perioda në moshën tre vjeç.

Babai i saj Tilburelo u arrestua më pas me dyshimin për incest – por më vonë u lirua për mungesë provash.

Asnjëherë nuk është zbuluar se kush ishte babai i djalit dhe Lina dhe familja e saj jetuan jetën e tyre private në vend që ta ndajnë publikisht historinë e tyre.

Djali jetoi deri në moshën 40-vjeçare, por vdiq nga sëmundja e kockave në vitin 1979.

Sipas raportimeve, atij nuk iu tha se Lina ishte nëna e tij deri në moshën dhjetë vjeç, pasi më parë besonte se ajo ishte motra e tij.

Lina vazhdoi të ketë një djalë të dytë rreth 34 vjet më vonë me bashkëshortin e saj Raul.

Është raportuar gjithashtu se Lina mori pak mbështetje pas lindjes së saj historike edhe pse shume media i kerkuan intervista ajo nuk pranoi.

Lina do te mbahet mend si femra qe lindi ne moshen me te vogel nje femi ne historine boterore transmeton shiko.news

Advertisingspot_img

Popular posts

My favorites

I'm social

0FansLike
0FollowersFollow
3,871FollowersFollow
0SubscribersSubscribe