Doktori tregon pse zgjoheni me dhimbje koke?

0
285

Dr Aslam tha se: “Dhimbjet e kokës në mëngjes janë shumë të zakonshme dhe kanë një sërë shkaqesh, duke përfshirë mungesën e gjumit, gjumin për një kohë të gjatë, ankthin, gërhitjen, apnenë e gjumit [ose] pirjen e rëndë në mbrëmje, të cilat mund të rezultojnë në dehidrim – madje nivelet e ulëta të alkoolit mund të prishin modelet e gjumit.”

Dhimbjet e kokës nuk ndodhin vetëm për shkak sesi kemi fjetur natën e kaluar – ato mund të shkaktohen edhe nga kushtet në dhomën tonë të gjumit.

Dr Aslam shpjegoi: “Ndotja e ajrit të brendshëm duke përfshirë ndotësit e fshehtë, frymëmarrjen e mykut, marimangat e pluhurit, qimet dhe alergjenët gjithashtu mund të shkaktojnë dhimbje koke në mëngjes.”

Nëse cilësia e gjumit tuaj ka vuajtur, është e rëndësishme të përpiqeni të gjeni mënyra për të fjetur më mirë – duke përfshirë shmangien e alkoolit.

Dr Aslam shpjegoi: “Të bësh një gjumë të mirë gjatë natës është thelbësore për të reduktuar rrezikun e dhimbjeve të kokës në mëngjes, por po ashtu është edhe trajtimi i dhimbjes së kokës. Nëse dhimbja e kokës në mëngjes ndodh rregullisht, bisedoni me mjekun tuaj në radhë të parë.”

Ajo rekomandon gjithashtu të shkoni në shtrat dhe të ngriheni në të njëjtën kohë çdo ditë, duke shtuar: “Mbani mirë të hidratuar me ujë, qëndroni në formë dhe aktive dhe përpiquni të shmangni alkoolin ose ndiqni udhëzimet e NHS për nivelet e njësive në javë”.