Vranësira e reshje shiu? Meterologët parashikojnë kthesën e motit, ja si do jete deri ne fundjave

SHMU ka dhënë parashikimin e motit për javën që vjen: “Për javën që presim përpara vendi ynë futet në stinën e verës por duket se moti ende vijon të jetë relativisht i paqëndrueshëm, – njofton SHMU.

Duke nisur nga dita e mërkurë deri ditën e premte mbi territor fillon qarkullimi i masave ajrore të qëndrueshme.

Moti do të jetë kryesisht i kthjellët por nuk do të mungojnë vranësirat kalimtare në orët e mesditës. Gjithashtu gjatë këtyre ditëve nis dhe rrtija graduale e temperaturave.”

Pritet qe ne fundjave moti te jete i ngrohte dhe te gjithe te shkojne drejte bregdetit.

Pritet qe shirat dhe te mbarojne ne fundjave dhe dielli te marr fuqine e tij drejt diteve te nxehta.