Vendi do te pushtohet nga anticikloni Afrikan?Stuhi deri të Premten, pastaj kthesa e menjehershme: mbi 30° në fundjavë..

Kanë mbetur disa ditë dhe Italia do të pushtohet nga anticikloni Afrikan i cili po tenton për të arritur të gjitha rajonet.Dihet qe pas Italis i cikloni mund te vi ne shqiperi

Kështu që deri të Premten do të duhet të merremi me stuhi ndonjëherë intensive. Faqja iLMeteo informon se të Enjten stuhi do të godasin Alpet dhe Para-Alpet dhe kësaj radhe ata gjithashtu mund të arrijnë në fushat e Venetos dhe Lombardisë.

Shtrëngata të tjera do të shpërthejnë në sektorët qendrorë-jugorë të Apeninit dhe lokalisht deri në brigjet e Tirrenit, reshje intensive shiu edhe në Sardenjë dhe Siçilinë jug-lindore, do të jetë me diell në pjesën tjetër të Italisë.

Paqëndrueshmëria gradualisht do të ulet të Premten kur stuhitë në Alpe do të izolohen vërtet, ndërsa në Apenine ato do të vazhdojnë të lulëzojnë në shumë zona.

Pika e kthesës do të ndodhë gjatë fundjavës; dielli do të mbizotërojë mbi të gjitha rajonet dhe temperaturat do të fillojnë të rriten për shumë gradë. Midis të Shtunës dhe të Dielës vlerat maksimale në Qendër-Veri do të arrijnë majat prej 33-34 ° C në Emilia dhe Toskana, deri në 32 ° C në zonat e tjera dhe disa gradë më pak në Jug, ende nga një qarkullim i dobët i paqëndrueshëm.

HOLLËSISHT

E enjte 10. Në veri: e paqëndrueshme me stuhi në Alpe, pre Alpi dhe lokalisht në fushën e Venetos. Qendra: pasdite gjerësisht e paqëndrueshme në kodrat, zonat fqinje, lokalisht në fushat e Toskanës dhe Lazios. Stuhi mbi Sardenjën Jugore. Në jug: stuhi në Campania, Basilicata, Kalabria dhe Siçili.

E premte 11. Në veri: stuhi të shpërndara në Alpe. Në qendër: stuhi mbi Lazio qendrore-jugore dhe Sardenjën juglindore. Në jug: stuhi mbi Apeninet dhe zonat ngjitur, herë pas here mbi Siçilinë jug-lindore.

E shtuna 12. Në veri: me diell dhe ngrohtë. Në qendër: moti i mirë dhe klima e verës. Në jug: stuhi mbi Cilento, Basilicata dhe Kalabria.

E diela me diell dhe e ngrohtë.