Tërmet i forte me magnitude te larte në Greqi.Ja cpo ndodh sot atje.

Janari i 2020 ka qene nen lekundjet e termetit gjate gjithe ketyre javeve dhe nuk raportihen te lenduar.Ballkani eshte futur ne qendren e termeteve dhe cdo dite Greqia Turqia Shqiperia po lekunden po sizmologet njoftojne se magnituda eshte ne ulje dhe shpresojm qe te ulen me shume.

Keshtu ka ndodhur dhe sot ne Greqi nje lekundje me magnitudë 5.8 te shkallës Rihter është shenuar ditën e sotme në Greqi.Ku dita nisi ndryshe dhe njerez ne panik.

Lëkundjet jane ndjere ne jug të ishujve Rodos dhe Karpathos, në Egjeun Juglindor të enjten.Por nuk ka pasur probleme dhe shpresojme qe lekundjet te qetesohen.

Epiqendra e tërmetit ishte në det, 74 kilometra në juglindje të Karpathos, ndërsa thellësia e tij ishte pak më shumë se 10 kilometra.

Nga lëkundjet nuk u raportuan dëme. I njëjti rajon u godit nga një dridhje me madhësi 5.1 në 3.28 më herët ditën e sotme.