Tavë me Speca të mbushur

Përbërësit

4 spec jeshil (për mbushje)
200 gr filetë pule
1 kokërr qepë
150 gr qiqra (të ziera)
400 gr oriz
1 karotë
1 tufë majdanoz
1 spec i kuq
vaj ulliri
1 lugë gjelle gjalpë
kripë
piper
800 ml ujë (i nxehtë)
100 gr salcë domatesh

Përgatitja
1
Skuqni specat për mbushje për pak minuta dhe hiqini mënjanë.
2
Në një tigan të thellë gatuani mishin e pulës dhe pasi të marrë ngjyrë shtoni qepën e grirë hollë, specin e kuq dhe karrotën e prera në kubikë.
3
Pas pak minutash shtoni qiqrat e qëruara, orizin e majdanozin dhe përzieni mirë të gjithë përbërësit.
4
Përgatitni tavën në të cilën vendosni specat, filloni ti mbushni me perimet dhe orizin e gatuar.
5
Pjesën e mbetur të përgatitjes shtojeni në tavë, hidhni ujë të nxehtë dhe kripë.
6
Vendoseni të piqet për 40 minuta në 180 gradë duke e kontrolluar herë pas herë orizin që të mos thahet.

Leave a Reply