Tavë me presh e patate

Përbërësit:

800 gr patate

1 qepë e madhe

3 presh të plotë

500 gr mish të grirë

200 gr djath të bardhë

3 lgj parmixhanë të grirë

200 ml pana

3 kokrra vezë

300 ml lëng perimesh

3 lgj vaj ulliri

Kripë+ piper të zi+hudhër pluhur

Përgatitja:

Lajmë dhe pastrojmë preshët, i presim ato horizontalisht në dysh dhe pastaj i presim në trashësi

Patatet i qërojmë dhe i presim në feta me trashësi 3-4 mm. Vendosim një tenxhere meujë ta valuar, hedhim në të kripë dhe ziejmë patatet për 4 minuta dhe i kullojmë. Lyejmë një tepsi me vaj ulliri dhe shtojmë një bazë me patate. Gjatë kohës që patatet ziejnë vendosim tiganin me pak vaj dhe kaurdisim mishin e grirë deri sa ai të ndryshojë ngjyrë dhe më pas qepën në rrathë, kripë e piper të zi.

Ndërkohë që mishi gatuhet, në një tas rrahim vezët e plota dhe i përziejmë mirë me panë. Shtojmë lëngun e perimeve, kripë e piper nga mulliri dhe djathin e bardhë të thërrmuar. Në tavë ku kemi shtuar patatet shtrojmë një rresht me presh. Mbi presh shtrojmë mishin me qepën gjysmë të gatuar. Në fund shpërndajmë vezët e përziera me pana dhe lëng perimesh (3/4 e masës).

Në fund mbulojmë tavën me një shtresë tjetër me patate dhe e spërkatim me vezën e mbetur. E pudrosim të gjithë sipërfaqen me djath parmixhan dhe e vendosim tavën në furrë në temperaturën 200ºc për 30 minuta.

Leave a Reply