Tavë kosi me mish qengji. Recetë praktike, shije tradicionale!

Përbërësit:

 • 1 kg mish qengji
 • 1 litër kos (mundësisht shtëpie)
 • 3 kokra vezë
 • 2 lugë gjelle oriz
 • 2 lugë miell
 • pak kripë
 • 30 gram gjalpë

Përgatitja:

 • Në një tavë vendosni mishin dhe e kriposni sipas dëshirës. Shtoni gjalpin, orizin dhe 1 gotë ujë. E mbuloni me letër alumini dhe e lini në furrë për 20 minuta në temperaturë 220 gradë.
 • Më pas hiqni letrën e aluminit. Në një enë kombinoni vezët, miellin, kripën dhe kosin. E trazoni mirë, pasi masa nuk duhet të ketë kokrriza.
 • Masën që përgatitët e kaloni në një tenxhere me zjarr të ulët. Duke e përzierë i shtoni pak lëng mishi dhe e hiqni sapo të marrë valë.
 • Tani ia shtoni tavës me kos dhe e lini në furrë derisa të marrë një ngjyrë të kuqërremtë përreth 35 minuta.