Tava e Elbasanit

Përbërësit

500 gr mish qengji (me kockë)
350 gr kos (natyral)
2 vezë (të verdhat)
10 gr kripë
20 gr miell
25 gr oriz
60 gr gjalpë
1 kokërr hudhër
10 kokrra piper i zi
gjysmë gjethe dafine
gjysmë qepë (e thatë)

Përgatitja
1
Mishin e qingjit bashkë me gjethe dafine, gjysmë qepe të thatë, kokrrën e hudhrës, piperin e zi i vendosim në 1 litër e gjysmë ujë bashkë me kripën dhe i vemë të ziejnë rreth 1 orë.
2
Kosin e përziejmë me vezët e rrahura.
3
Skuqim miellin me gjalpin në zjarr të ngadaltë.
4
Pastrojmë mishin e qengjit nga kockat, i vendosim në tavë (nuk përdoren erëzat, qepa dhe hudhra).
5
Përziejmë miellin me kosin e rrahur dhe i vendosim mbi mish.
6
Hedhim në përzierjen e tavës sasinë e orizit për mpiksje.
7
Rregullojmë sasinë e kripës.
8
E vendosim në furrë për 180 gradë për 20-25 minuta.

Leave a Reply