Supë me pulë dhe bajame

Përbërësit:

400 gr mish pule mix

1 lgj vaj ulliri

2 lgj gjalp

300 ml qumësht

1 l lëng pule

100 gr bajame

2 të verdha veze

1/2 limon

Kripë dhe piper i zi

Majdanoz

Përgatitja:

Presim pulën në copa dhe e kaurdisim për 5 minuta me 1 lugë gjelle vaj dhe 1 lugë gjelle gjalp. Shtojmë 1 litër ujë dhe I lëmë copat e pulës të ziejnë.

Pasi mishi të ketë zier largojmë copat e pulës dhe i copëtojmë në copëza të vogla ( pa lëkurë) kullojmë lëngun dhe e lëmë mënjanë. Vendosim tenxheren me gjalp dhe kaurdisim miellin deri sat ë zverdhet pak. E shuajmë me qumësht dhe shtojmë lëngun e pulës duke e trazuar vazhdimisht me tel vezësh. Më pas shtojmë gjysmat e bajameve të thërrmuara, kripë, piper të zi dhe vazhdojmë zierjen e pulës deri sa lëngu të trashet. E largojmë nga zjarri dhe e trazojmë që të bjerë vala. Trazojmë 2 të verdha veze, lëngun e limonit dhe shtojmë nga supa në vezë 1 garuzhde dhe e trazojmë.bashkojmë vezën me supën në tenxhere duke e trazuar lehtë me tel vezësh. Vendosim tenxheren në zjarr sat ë marrë valë dhe e largojmë nga zjarri. E shërbejmë të ngrohtë duke e spërkatur me pak majdanoz, bajame të pjekura dhe të spërkatura me 1 lugë çaji gjalp të shkrirë.

Leave a Reply