Si të detoksifikoni trupin brenda një dite. Ja 10 mënyra

Zbuloni bashkë me ne 10 porositë e ekspertëve për një nisje në maksimum, në një ditë përkushtuar detoksifikimit.

1- Zgjimi – Hapni dritaret! Oksigjeni dhe drita e diellit stimulojnë prodhimin e vitaminës D dhe humorin e mirë! Kur alarmi i zgjimit bie, është koha për të pirë një gotë me ujë të ngrohtë me lëngun e një gjysmë limoni të freskët, i shkëlqyer për të promovuar funksionin e zorrëve dhe për të pastruar trupin si dhe hidratues.

2 – Barërat “magjikë” – Luleradhiqe dhe aloe. Ka shumë barëra që mund të nxisin drenazhimin dhe pastrimin e trupit. Ndiqni këshillën e një specialisti të besuar: përgatisni një çaj me lule detoksifikuese dhe merreni me vete në një termus. Ju mund ta pini atë ngadalë gjatë gjithë ditës: do të ketë një efekt detoksifikimi dhe do të luftojë brejtjen e urisë.

3 – Hidratimi – Pini një lëng të përzierë me portokall dhe qitro, ose një përzierje të frutave dhe perimeve, apo “smoothie” me qumësht dhe lëng molle. Falë pranisë së vitaminave dhe kripërave minerale në këto përbërës, trupi do të hidratohet duke hequr mbajtjen e ujit. Lëkura në të gjithë trupin do të rinovohet intensivisht.

4 – Qarkullimi i gjakut – Studimet e fundit kanë vërtetuar se lëngu i boronicës nuk ka përfitime për qarkullimin. Kujdes nga lëngjet: ato janë zakonisht të larta në sheqer. Për mëngjes dhe mes vakteve zgjidhni fruta të freskëta, i konsumoni të papërpunuara ose të përziera me pak kos, shumë ushqyese dhe hidratuese.

5 – Para vakteve – Nga të dhënat e hulumtimeve është treguar se uthulla mund të promovojë humbjen e peshës falë efektit anorektik. E pasur në vitaminë B2, ajo ndihmon bukurinë e lëkurës dhe të flokëve, kontribuon në pastrimin dhe përmirëson nivelet e sheqerit në gjak si dhe ul dëshirat për ëmbëlsira. Ju mund të hidhni nga një deri në tre lugë (jo më shumë) uthull molle në një gotë me ujë dhe ta pini atë para ngrënies.

6 – Dreka – Dritë jeshile për karçofët dhe shpargujt, të cilat i japin tryezës shije të reja dhe përfitime të mëdha trupit. Për drekë përgatisni një masë oriz kaf, kuskus, kuinoa dhe e shoqëroni me perime në avull dhe me vaj ulliri.

7 – Uji – Rigjenerues dhe detoksifikues, uji kuron mirëqenien e trupit nga brenda. Sipas një studimi, të pish dy gota ujë para se të uleni në tryezë inkurajon humbjen e peshës dhe ndihmon për të luftuar urinë duke nxitur ngopjen.

8 – Mes vakteve – Në vend që të anashkaloni ngrënien mes vakteve , bllokoni urinë me ushqimet e duhura: disa bajame të shkërmoqura në një kos të freskët, sallatë frutash me luleshtrydhe dhe banane, një “smoothie” me perime dhe fruta. Kjo është mënyra më e mirë për të hidratuar dhe për të pastruar trupin mes vakteve.

9 – Sallatë – Sallatë jeshile, fruta të thata, copa molle, fara kungulli dhe avokado. Kini kujdes të mos e teproni me përbërësit. Pas vaktit, provoni tretësirën e angjinares, e cila ndihmon tretjen dhe eliminon toksinat.

10 – Darka – Kur keni kohë, përgatitni një supë dhe e lini në frigorifer. Kur të ktheheni të lodhur nga puna mjafton ta hiqni atë nga frigoriferi dhe ta ngrohni. Darka do të jetë gati. Kungulli i njomë dhe qepa janë shumë të mira për një krem të nxehtë apo të ftohtë, me pak shafran indie dhe borzilok, që garanton detoksifikimin.