Shmangni sulmin ose atakun në zemër : Ja 8 zakonet që kurrë nuk duhet t’i injoroni

Sëmundja ishemike e zemrës është një gjendje ku arteriet e ngushta shkaktojnë më pak oksigjen të gjakut që të dorëzohen në zemër.

Gjithashtu i njohur si sëmundja e arteries koronare dhe sëmundjet koronare të zemrës, ishemia (kufizimi i rrjedhjes së gjakut) në zemër mund të çojë në një atak në zemër.

Një goditje ndodh kur oksigjeni i gjakut pritet në një ose pjesë të ndryshme të trurit.

Qelizat janë të privuar nga oksigjeni dhe fillojnë të vdesin.

Kjo rezulton në humbjen e funksionit të kontrolluar nga zona (të) e trurit të prekur.

Mbi 6 milionë njerëz vdesin nga goditje çdo vit, dhe një shtesë prej 5 milionë janë përgjithmonë të paaftë.

Secili gjendje mund të shkaktohet nga predispozita gjenetike dhe / ose zgjedhje jetese.

E para është një ndryshore e pakontrollueshme; kjo e fundit nuk është.

Në këtë artikull, ne diskutojmë tetë zakone të shëndetshme që ulin rrezikun e sulmit në zemër dhe goditje në tru.

Edhe ndryshimet e vogla mund të shtyjnë në mënyrë disproporcionale shanset në favorin tuaj.

Këtu janë 8 zakone të shëndetshme që mund të parandalojnë sulmet dhe goditjet në zemër:

1. Merrni 30 minuta stërvitje çdo ditë

Një gjysmë ore e ushtrimit të moderuar pesë ditë në javë ul rrezikun e sulmit në zemër.

Shkuarja për një shëtitje të shpejtë, vrapim, not, ose ushtrime janë të gjitha zgjedhje të shëndetshme.

Në dy ditët e mbetura, merrni një sesion të lehtë të trajnimit të forcës. 30 minuta e caktuar për stërvitje mund të bëhet në një shkallë ose të ndahet.

Nëse është e mundur, përpiquni të merrni 10-15 minuta për secilën sesion për të mbajtur lart nivelin e zemrës.

2. Mos pini duhan

A e parashikon se kjo do të ishte e ardhmja? Punë e mirë, i zgjuar!

Në një shënim serioz, pirja e duhanit rrit rrezikun e sëmundjeve të zemrës dhe goditje nga 200-400 për qind, varësisht nga frekuenca (e pirjes së duhanit) dhe gjenetika.

Tymi i dorës së dytë nuk është as një veprim i pafajshëm.

Njerëzit e ekspozuar rregullisht në tym të dorës së dytë në shtëpi ose në punë kanë një shans 25-30 përqind më të lartë të zhvillimit të sëmundjeve të zemrës dhe një shans 20-30 përqind më të lartë se kanë një goditje në tru.

Disa shtete kanë realizuar rreziqet e tymit të dorës së dytë dhe pirjes së duhanit të jashtëligjshëm në zonat publike të mbyllura.

3. Hani të shëndetshëm

Çdo ditë, bëni një pikë për të ngrënë një dietë të ekuilibruar.

WebMD rekomandon një përzierje të frutave, perimeve, kokrrave të kokës, peshkut dhe mishit të ligët.

Ushqimet e ngarkuara me ruajtje duhet të kufizohen ose kufizohen.

Ushqimet e përpunuara dhe të përgatitura (të cilat shpesh përmbajnë një ton të prezervativëve) shpesh janë të larta në sheqerna dhe natriumi dhe gjithashtu duhet të kufizohen.

4.Mos pini alkool

Pirja e tepërt mund të çojë në një numër problemesh shëndetësore.

Ju gjithashtu rrisni rrezikun e marrjes së hipertensionit, sëmundjeve të zemrës dhe goditjes.

5. Trim deri pak

Shumica prej nesh janë pak të zymtë (përfshirë të vërtetat tuaja).

Nuk duhet të bëhesh një vrapues maratonë ose triatlet për të zvogëluar rrezikun e problemeve shëndetësore.

Per WebMD, “Nëse keni humbur 5 deri 10% të peshës tuaj, ju do të përmirësoni numrat e kolesterolit dhe ulni tensionin e gjakut dhe nivelet e sheqerit në gjak”.

6. Merrni medikamentet e përshkruara të zemrës

E dimë. Ne nuk na pëlqen ideja e barnave me recetë.

Megjithatë, nëse një mjek i licencuar përshkruan meds për t’u marrë me një gjendje të zemrës, thjesht merrni ato.

Nëse keni ndonjë problem në marrjen e barnave në kohë për çfarëdo arsye – kosto, harresë ose (sidomos) efekte anësore, merrni disa këshilla nga mjeku juaj.

Ata që jo nuk duhet të marrin në konsideratë marrjen e një shtojce të përditshme Omega-3.

Përbërë nga pronat e DHA dhe EHA, shtesat e Omega-3 janë shumë të shëndetshme për zemrën.

7. Hani disa çokollatë të errët
(Së fundi, diçka që të gjithë mund të arrijmë prapa!)

Çokollata e errët është e mbushur me antioksidantë dhe prona të tjera ushqyese që mbrojnë zemrën tuaj.

Disa këshilla: blerja e produkteve të çokollatës që përbëhet nga të paktën 70 për qind kakao.

Rekomandohet deri në tre pjesë të çokollatës së zezë në ditë.

8. Shikoni simptomat tuaja

Tre simptoma të rrezikshme për të parë janë fryma, dhimbje gjoksi dhe mpirje / ndjeshje shpimi (zakonisht në njërën anë të trupit).

Harrojeni duke pritur që këto simptoma të shkoni. Shkoni dhe merrni ato të kontrolluar.

Mundohuni të siguroheni që jeni duke planifikuar një ekzaminim të përgjithshëm fizik të paktën një herë në vit.

Kur ne jetojmë, duhet të merren parasysh variablat e ndryshëm shëndetësorë.

Meshkuj dhe femra kanë nevoja të ndryshme shëndetësore.

Një doktor i mirë (shikoni online ose pyesni miqtë tuaj) do ta dini këtë kur vizitoni për një provim

Burimi: powerofpositivity
gatuajshendetshem.com