Sërish lëkundje tërmeti mëngjesin e sotëm, IGJEUM nxjerr të dhënat: Ja si ka lëvizur magnituda sot

Ne oret e para te mengjesit te kesaj te merkure ne vendin ka pasaur lekundje sizmike.Tani lekundjet do te jene normale per vendin tone deri sa toka te ze vend.

Sipas Institutit te Gjeoshkencave, Energjise, Ujit dhe Mjedisit lekundja e fundit eshte regjistruar ne oren 04:20 me magnitude 2 dhe me epiqender 4 km ne Veri Perendim te Bubqit ne Fushe Kruje.Dhe nuk pati asnje pasoje ndaj mos u shqetesoni.Kjo vjen si pasoje e termetit te 26 nentorit dhe jane te gjitha paslekundje.Keto do te vazhdojne deri sa te ulet fuqia e tyre.

Para kesaj, ne oren 02:13 nje tjeter lekundje eshte shenuar ne Derven po te Fushe Krujes, me magnitude 1.5.Keto jane lekundje shume te ulta dhe nuk perbejne ndonje deme ndaj ruani qetesine dhe eshte koha qe te mesohemi me kete fenomen.

Sizmologet e quajten pasgoditje te termetit i 26 nentorit, pra lekundjes me magnitude 4.9, ne vend jane shenuar gjate nates se 28 janarit 5 lekundje, me nje magnitude qe per fat ka ardhur ne ulje.

Ndaj sizmologet thone se lekundjet do vazhdojne por per fate te mire magnituda do jete ne ulje dhe pritet te ulet me shume ne ditet ne vazhdim.

Per me shume shikoni foton me poshte: