Qofte me Gjoks pule dhe Limon

Përbërësit

4 feta gjoks pule
1 limon
1 gjethe menteje
mustardë
kripë
piper
1 vezë (e verdha)
4 lugë gjelle thërrime buke
1 gotë kos

Përgatitja
1
Grijeni mishin e pulës, hidhini lëng limon dhe mbajeni lëkurën.
2
Në një tas përzieni pulën e grirë, një të katërtën e lëkurës dhe lëngun e limonit, të verdhën e vezës dhe bukën e grirë.
3
Shtoni 2 lugë mustardë, kripë dhe piper. Bëni qofte të mëdha sa një arrë.
4
Përzieni kosin me menten (dhjetë gjethe të grira hollë).
5
Shtoni 2 lugë lëng limoni dhe një me lëkurë. Lëreni salcën me kosin në frigorifer
6
Ngrohni vajin në tigan dhe skuqini qoftet derisa të jenë gatuar dhe brenda.
7
Shërbejini me salcën me kos, pak oriz të bardhë dhe sallatë.

Leave a Reply