Pas më shumë se një muaj dhe e kishin fshehur, Kina raporton numrin më të madh të infektuarëve me koronavirus

Kina ka raportuar numrin me te larte te rastevete reja me koronavirus pas nje periudhe prej 6 javesh ne renie.

Kjo ka ngjall paksa frike tek kinezet sepse mund te perballen me nje vale te dyte te virusit.

Te djelen ne Kine jane raportuar 108 raste te reja qe jane ne rritje pasi edhe te shtunen ishin 99 veta por shifra e se djeles shenon numrim me te madh te rasteve qe prej dates 5 Mars

Megjithate Komisioni Kombëtar i Shëndetit tha të hënën se 98 nga rastet e reja u importuan duke përfshirë njerëz që hyjnë në Kinë nga një vend tjetër, dhe thuhet se numri i rasteve asimptomatike ra në 61 nga 63 një ditë më parë.

Por Pekini është i shqetësuar se personat e infektuar që hyjnë në vend mund të shkaktojnë një valë të dytë dhe ta shtyjnë vendin përsëri në një gjendje izolimi total.

Keshtu qe si mase parandaluese Qytetet kineze afër kufirit me Rusinë thanë të Dielën se ata do të forcojnë kontrollet kufitare dhe masat e karantinës për te gjitha hyrjet.