Pas 6 ditesh nen rrenoja del burri por gruaja eshte ende nen rrenoja.“Unë jam përgjithmonë borxhliu i juaj”!

Në videon e ndarë nga CNN Turk, babai mund të dëgjohet duke iu lutur shpëtimtarëve për të kërkuar gruan e tij, e cila ai beson se është ende gjallë dhe e bllokuar në një derë.

“Unë jam përgjithmonë në borxhin tuaj,” dëgjohet Karabas duke u thënë shpëtimtarëve, duke iu lutur atyre të ndihmojnë për të gjetur gruan e tij, e cila tha se vrapoi përpara tij kur tërmeti goditi të hënën.

Në të njëjtën orë, por në provincën e Hatay, një ekip shpëtimtarësh ngriti një burrë 34-vjeçar, Ergin Guzeldogan, nga thellësia e tokës në një video të shpërndarë me CNN nga Bashkia e Stambollit.

Dy tërmete shkatërruese goditën të hënën pjesë të Turqisë dhe Sirisë. Tërmeti kryesor u pasua nga dhjetëra pasgoditje. Sipas informacioneve të fundit, më shumë se 25,000 njerëz kanë vdekur dhe shifra pritet të vazhdojë të rritet.

Fillimisht jugu i Turqisë u godit nga një tërmet me magnitudë 7.8 ballë të shkallës Rihter dhe u ndje në disa vende të rajonit dhe përveç njerëzve në Turqi, viktimat më të shumta ishin në Sirinë fqinje.