Pas 202 ore nen rrenoja shpetohet cifti.Ja si e kam ushqyer djalin 7 muajsh nen rrenoja

Çifti Hidayet dhe Muharrem Polat, të cilët u shpëtuan nga tërmeti i ndodhur në Kahramanmaraş dhe preku thellë 10 provinca, bënë gjithçka për të mbajtur në jetë djalin e tyre 7 muajsh. Nën rrënojat, nëna e ka ushqyer me gji foshnjën 7-muajshe për 4 ditë, më pas e ka ushqyer me pështymë bashkë me të shoqin.

Çifti Polat, Hidayet (24) dhe Muharrem (32), të cilët u martuan 7 vite më parë, në vitin e dytë të martesës u lindi një vajzë, të cilën e quajtën Bulem dhe 2 vjet më vonë një djalë të cilin e quajtën Miraç . 7 muaj para tërmetit, çiftit Polat, të cilët ishin portierët e godinës Aktaş në rrugën Şekerdere, u lindi një djalë i quajtur Alparslan.

Çifti Polat dhe 3 fëmijët e tyre u kapën nga tërmeti me magnitudë 7.7 dhe 7.6 ballë në banesën ku banonin, në bodrumin e pallatit 7-katësh. Ndërkohë që humbën jetën fëmijët më të mëdhenj të çiftit, Bulem (5) dhe Miraç (3), të cilët ishin në dhomën ngjitur, foshnja 7 muajshe Alparslan Polat, e vendosur në dhomën e gjumit me prindërit e tij, arritën të mbijetonin në trekëndëshin jetësor që u formua.

Hidayet Polat, 24 vjeç, i cili mbeti i bllokuar nën rrënoja me gruan dhe foshnjën 7-muajshe, ushqeu Alparslanin nën rrënoja për 4 ditë. Për shkak të urisë dhe etjes, gruas fatkeqe i është ndërprerë qumështi në ditën e 5-të. Më pas, çifti Hidayet dhe Muharrem Polat bënë djalin e tyre 7 muajsh të thithte buzët e tyre dhe mbijetoi edhe 1 ditë me pështymë. Kur u mbaruan pështyma në gojë, nëna Hidayet Polat i kërkoi të shoqit ta shponte dore. Gruaja i shpoi krahun burri e ushqeu fëmijën me gjakun e tij për 1 ditë. Alparslan, i cili mundi të duronte të ftohtin dhe urinë vetëm për 6 ditë, vdiq në krahët e prindërve. Muharrem Polat, i cili po përpiqet të qetësojë gruan dhe t’i japë krajo, ka parë për herë të fundit djalin e tij 7 muajsh varrosur nën rrënoja.

202 orë pas tërmetit, në lagjen Onikisubat të Kahramanmaraş-it, çifti Muharrem dhe Hidayet Polat u nxorrën të gjallë nga rrënojat e ndërtesës ku ishin bllokuar. Historitë e çiftit, të cilët humbën dy nga tre fëmijët e tyre në momentin e tërmetit dhe foshnjën gjashtë muajshe nën rrënoja në ditën e 5 të tërmetit, të ngrinë gjakun.