O sa lajm i keq, specialistja e ISHP jep paralajmërimin e ri: Në vjeshtë virusi do të…

Eugena Tomini nga Instituti i Shëndetit Publik jep nje lajme qe nuk e prisnimin por duhet te durojme dhe te behemi te forte ajo thote se
qytetarët do bashkëjetojë me koronavirusin deri kur të arrihet imunizimi i popullatës dhe të sigurohet vaksina.Megjithes presim qe vaksina te dal ne muajt e ardhshem sipas mediave boterore.

Kurse masat do te vijn duke u hapur pak e nga pak.

Ja si shprehet ajo:“Mund të themi që deri në fund të majit dhe mund të kemi një liri më ndryshe”.

Ndersa me rikthim të mundshëm në vjeshtë të infektimeve me koronavirus, Tomini u shpreh:

“Prezenca e Covid do jetë edhe gjatë sezonit të verës, por një rikthim si d o infeksion tjeter respirator, ne vjeshte serish keto infeksione riaktivizohen, e duke mos pasur nje vaksine, apo mbrojtje sigurisht qe prezenca e Covid do jete paralelisht me bashkejetesen tone, deri kur te kemi nje mjet per parandalimin e tij e kur imunteti i popullates te jete fuqizuar, sigurisht do jemi ne pritje 60% e popullates te imunozihet e vetem atehere do mund te themi qe Covid nuk do jete me rrezik per shqiptaret dhe mbare botën“.