Njihuni me dy vëllezërit shume te bukur që kanë njërin sy kaf dhe tjetrin të kaltër, ja fenomeni i rrallë

Dy djemte bukuroshe me origjine turke, Mohamed dhe Karem Selman jane femijet me te vecante per shkak se ata i kane te dy syte me ngjyra te ndryshme si pasoje e nje sindrome te rrale.

Vellezerit, njeri 11 dhe tjetri 4 vjec kane secili syrin e majte kaf dhe te djathtin te kalter.

Ky rasti i djemve nga Bursa e Turqise, cilesohet se kane ‘heterochromi te plote’, ndryshe nga rastet kur mund te jete e pjesshme apo ne ndonje pjese te syrit.

Behet e ditur se kjo gjendje nuk eshte e trashegueshme, por ndodh shume rralle dhe nuk shkakton problem me shikimin. Megjithate me kalimin e moshes mendohet se personi mund te kete problem me syrin qe ka ngjyre te kalter.

Madje edhe “Daily Mail” ka shkruar per kete rast dhe e ka quajtur si nje fenomen teper te rralle qe mund te ndodhi e aq me pak tek te njejtet pjestare te se njejtes familje, keshtu qe radhiten si rasti i pare i raportuar deri me tani.

Ndaj edhe vogelushet turq jane bere teper te famshem me fotot e tyre te vecanta dhe qe jane bere virale ne media apo rrjete sociale.