Ndiheni gjithmonë të lodhur? Ja cfarë problemi keni

Ka disa kushte shëndetësore që mund t’ju bëjnë të ndiheni të lodhur ose të rraskapitur gjate dites.

Kjo perfshin:

anemi nga mungesa e hekurit
probleme me tiroidet
probleme me gjumin
Lodhja mund të jetë gjithashtu pasojë e:

shtatzënia – veçanërisht në 12 javët e para

të qenit mbipeshë ose obez – trupi juaj duhet të punojë më shumë për të kryer aktivitetet e përditshme

nënpesha – forca e dobët e muskujve mund t’ju bëjë të lodheni më lehtë

efektet anësore të barnave dhe disa ilaçeve bimore

Nëse ndiheni vazhdimisht të lodhur për më shumë se 4 javë, është mirë të shihni mjekun tuaj të përgjithshëm në mënyrë që ai të konfirmojë ose përjashtojë një gjendje mjekësore që mund të shkaktojë lodhjen tuaj.

Mënyra e jetesës, shkaqet e lodhjes
Në botën e sotme jeta eshte bere shume e lodhshme. Dikur kemi qene shume aktiv ndersa sot shume gjera ka ndryshuar.

Konsumimi i alkoolit ose kafeinë, ose hamë ushqime me sheqer dhe me shumë yndyrë dhe nuk levim fare apo shume pak. Keto jane disa shkaqe pse jeni i lodhur.

Shkaqet kryesore të stilit të jetesës së lodhjes përfshijnë:

Alkooli
Pirja e tepërt ndërhyn në cilësinë e gjumit tuaj.

Kafeina
Shumë nga ky stimulues, i gjetur në çaj, kafe, kola dhe pije energjike, mund të shqetësojë gjumin dhe t’ju bëjë të ndiheni të si të lodhur.

Provoni çaj dhe kafe pa kafeinë, ose hiqni gradualisht kafeinën krejtësisht.

Shkaqet psikologjike të lodhjes
Shkaqet psikologjike të lodhjes janë shumë më të zakonshme sesa shkaqet fizike.

Shumica e shkaqeve psikologjike çojnë në gjumë të dobët ose pagjumësi , të cilat të dyja shkaktojnë lodhje gjatë ditës.

Shkaqet psikologjike përfshijnë:

Stresi
Stresi eshte nje nga shkaktaret qe e derrmon trupin dhe cdo gje e ben te veshtire dhe te lodhshme.

Depresioni
Depresioni eshte nje nga shkaqet e tjera te lodhjes.

Perktheu M. C. shijejet.com