Mos i gatuani me me uje makaronat, por gatuajini ne kete menyre te lehte dhe do t’iu shkrihen ne goje

Ne makaronat i ziejme me uje dhe keshtu eshte tradita jone. Por nje super recet shume me e mire është ajo qe permban qumësht dhe djathë ose dhe pana. Ja se si pergatitet ajo:

Përbërësit:300 gr makarona. 4 thelpinj hudhër.

2 lugë gjelle gjalpë. 1 lugë gjelle majdanoz.

450 ml lëng pule. 225 ml qumësht.

½ filxhan çaji djathë i grirë. Vaj ulliri. Kripë.Piper i zi.

Përgatitja:

Shtoni hudhrat e copëtuara në një tigan me vaj ulliri dhe gatuajini derisa të marrin një ngjyrë të artë.

Hidhni qumështin, gjalpin dhe lëngun e pulës dhe përziejini mirë derisa gjalpi të shkrijë. Hidhni makaronat, pak kripë dhe piper për shije dhe përziejini herë pas here. Gatuajini derisa të përthithin qumështin.

Në fund shtoni djathin dhe majdanozin e copëtuar, përziejini që të kombinohen plotësisht të gjithë përbërësit dhe janë gati për t’u shërbyer.

Dhe kjo eshte nje super recete dhe makaronat do kene super shije.