Mjekja e njohur tregon 5 mënyra për të kuruar dhimbjen e kokës PA ilace

Një studim i vitit 2022 zbuloi se rreth një në gjashtë njerëz në mbarë botën do të përjetojnë një formë dhimbjeje koke çdo ditë.

Mjeket norvegjezë zbuluan se shumica do të vuajnë nga një migrenë ose dhimbje koke tensioni.

Anisha Joshi, një osteopate në Mbretërinë e Bashkuar, ofron këshillat e saj befasuese që ndan me klientët që luftojnë me dhimbje koke.

1. Masazhoni qafën
Relaksimi dhe lirimi i muskujve të qafës dhe shpinës mund të ndihmojë në lehtësimin e tensionit që mund të jetë shkaku i dhimbjeve të kokës, shpjegon eksperti.

2. Forconi muskujt e qafës
Shpenzimi i disa momenteve çdo ditë për forcimin e muskujve të qafës mund të ndihmojë në parandalimin e dhimbjeve të kokës në të ardhmen, sugjeron Anisha.

3. Pini më shumë ujë
Gjithmonë na thuhet të pimë më shumë ujë .

Por sa duhet vërtet të pimë për të qëndruar të hidratuar?

Sipas osteopatit, duhet të synojmë për të paktën 1.5 litra në ditë – ose tetë gota.

4. Flini mjaftueshëm
Studime të panumërta kanë mbrojtur përfitimet e shumta shëndetësore të disa mbylljes së syve shtesë .

Pra, nuk është për t’u habitur që një gjumë i mirë i natës mund t’ju ndalojë gjithashtu të keni dhimbje koke të rënda.

5. Kontrolloni dhëmbët tuaj
Shpesh, dhimbjet e kokës në mëngjes janë rezultat i drejtpërdrejtë i dhimbjes së nofullës, e cila mund të vijë nga shtrëngimi i gojës gjatë natës.