Mish me mashurka

Përbërësit:

4-5 racione mish viçi

2 qepë mesatare

2 domate mesatare

1 lgj salcë

1 kg mashurka

4 lgj vaj ulliri

Kripë+ piper

Erëza

Përgatitja:

Pastrojmë bishtajat. I lajmë dhe i presim në gjatesi 3 cm dhe i hedhim në një ujë të valuar me kripë për 10-15 minuta. Ndërkohë kaurdisim qepën , mishin, domatet e prera . Shtojmë salcën, ujin nga mashurkat dhe lëmë mishin të ziejë. Kullojmë mashurkat dhe i shtojmë në tenxhere,i lëmë të ziejnë 10-15 minuta së bashku dhe në fund mund të hidhni 2 lugë gjelle majdanoz të freskët .Nuk i ziejmë së bashku me salcën se mund të forcohen dhe duhet një kohë më e gjatë për ti zier, Mund ti përgatisni edhe në formë tjetër duke i kaurdisur msashurkat

Leave a Reply