Meteorologu grek jep alarmin/ Shqipërisë po i afrohet stuhia që vuri përpara Gjermaninë

Moti do të ndryshojë në mënyrë dramatike këtë fundjavë, pas një “vale” të dytë të nxehtësisë që preku vendin tonë deri më sot.

Nga dita e nesërme e shtunë dhe kryesisht nga e diela rënia e temperaturës do të ndihet në pjesën më të madhe të zonave ndërsa në të njëjtën kohë do të shpërthejnë shtrëngata.

Ky është fenomeni i “liqenit të ftohtë”, i cili shkaktoi përmbytjet vdekjeprurëse në Gjermani dhe Belgjikë dhe drejtohet drejt vendit tonë dhe Greqisë.

Sipas sinoptikanit grek shtrëngata të forta që priten nga e shtuna pasdite deri të mërkurën do të prekin kryesisht gjithë kontinentin ndërsa është e mundur të pushtohen zonat bregdetare detare në Egjeun perëndimor dhe verior, ndoshta përkohësisht, dhe pjesë të detit Jon.

“Ekziston një mundësi që fenomenet të shoqërohen me breshër, rrufe apo edhe tornado dhe kërkon shumë vëmendje. Në raste të tilla, ne duhet të largohemi nga deti “, shpjegon meteorologu, Klearchos Marousakis, në një postim në Facebook.

Por çfarë është “Liqeni i ftohtë” që sjell moti e keq? Është një zonë e gjerë e presionit të ulët me temperatura të ulëta.

Nëse qarkullimi i ajrit nuk ndryshon ndjeshëm, ai mund të mbetet i palëvizshëm në një zonë për disa ditë. Kjo rezulton në devijimin e temperaturës nga normale për nivelet e sezonit në shtresat e ulëta të atmosferës.

Në shtresat e sipërme të atmosferës, temperatura mund të arrijë -20 gradë. Diferenca e temperaturës nga shtresat e sipërme në ato të poshtme, energjizon atmosferën dhe për këtë arsye kemi këto stuhi ekstreme dhe stuhi të forta breshëri që na shqetësojnë.