Me ne fund ajo qe prisnim po ndodh/ Ja cfare ka ndodhur ne Itali 24 oret e fundit

Italia ka publikuar statistikat e reja te 24 orëve të fundit sa i përket të ifektuarve me Koronavirus dhe lajmet duken pozitive sepse cdo gje po vjen drejt renies dhe kjo shpresojme te shkoj dhe me ulet.

Renie nga ditet e kalaura ka pasur dhe humbjet e jeteve qe ka nje ulje dhe shpresojme te ulet sa me shume.

Rastet të reja janë 880 duke e çuar në 94.067 numrin total të rasteve aktualisht.

Numri i të shëruarave ka shkuar në 24.392 dhe 3792 janë në gjendje kritike ne terapi intensive 106 persona me pak se diten e djeshme.

Italia ka pasur prej disa ditësh ulje të rasteve të reja dhe kjo tregon qe javet ne vazhdim do te kete dhe me shume ulje si ne itali po ashtu dhe ne vendet e tjera si europes.

Kryetari I komisionit te emergjencave civile ne Itali Borrelli, është shprehur se numri i të prekurve është më ulëti që nga data 10 mars dhe ky eshte nje lajm i mire qe cdo gje te ules sa me shume dhe jeta te filloj normalisht.