Me këtë recete super të shijshme për shumë kohë nuk do të duash të hash gjë tjetër

Shumë njerëz i pëlqejnë qoftet. Është një pjatë që i pëlqen të rriturve dhe fëmijëve, sepse është e mundur që t’i përgatisim në shumë mënyra të ndryshme. Megjithatë, në qoftë se ju nuk keni ide dhe doni të përgatisni qofte në një mënyrë origjinale, hidhni një sy në recetë e mëposhtme:

Përbërësit: 3 patate; hudhër (për shije); 1/2 kg mish i grirë; 1 lugë çaji majdanoz i copëtuar; 1 maje piper i kuq, mocarela e integruar; kripë dhe piper.

Përbërësit për salcën beshamel: 1 litër qumësht; 80 gram gjalpë; 80 gram miell; 10 gram kripë.

Përgatitja: Para se të filloni të bëni qofte, është mirë që të përgatitni beshamelin. Shkrihet gjalpi në një tavë të mesme. Shtoni miellin dhe përziejeni gjithçka derisa të ketë një qëndrueshmëri të butë dhe një ngjyrë të artë.

Ngroheni qumështin në një tigan të veçantë. Kur është mjaftueshëm e nxehtë, ngadalë shtoni atë në përzierje me gjalpë dhe miell, vazhdoni trazojeni deri sa të shkrihet tërësisht. Ziej për rreth 10 minuta përzierjen, pastaj hidhni kripë.

Tani që beshameli është gati, ndizni furrën në 200 ° C. Merrni një tas të madh dhe përziejeni mishin e grirë me majdanoz, piper, një kripë dhe pak piper.

Qëroni patatet dhe lërini të vlojnë derisa të kenë një konsistencë mesatare të butë, për rreth 7 minuta. Pritini patatet në feta dhe vendosni në pjesën e poshtme të një tave për pjekje në furrë. Përveç vendosjes së tyre në fund, ne gjithashtu do të duhet të vendosim ato në anët siç tregohet në foto.

Tani, me brumin e përgatitur, përgatitini qofte. Ju duhet të merrni të paktën 15 qepë. Pasi të jeni gati, vendosini në tigan mbi patatet. Rrethojini qepat me feta patate, sikur t’i ndani ato në ndarje individuale. Derdhni beshamelin në çdo top mishi dhe më në fund pluhuroseni atë me mocarelën e grirë.

Së fundi, vendoseni tavën e pjekjes në furrë për 15 minuta. Pasi të jeni gati, do të keni një gjellë të shijshme për të sjellë në tavolinë që do të vlerësohet nga e gjithë familja. Ju bëftë mirë!