Me bizele dhe spinaq, kjo është supa që i duhet organizmit tuaj këto kohë!

Përbërësit:

 • 200 g bizele 
 • 700 g spinaq
 • 1 qepë e kuqe
 • 2 karrota
 • 3 domate të thara
 • 1.5 l lëng perimesh ose uji me të cilin keni gatuar spinaqin
 • majdanoz
 • spec djegës i bluar
 • 2 thelpinj hudhra
 • 3 lugë gjelle me vaj ulliri
 • piper dhe kripë
 • 100 ml verë e bardhë
 • lëng limoni

Përgatitja:

 • Ziejini bizelet dhe një pjesë të tyre bëjini pure. Ziejeni pak spinaqin në ujë me kripë.Prisni dhe qepët në kuba të vegjël dhe gatuajini në tiganin e thellë me piper, në vaj ulliri duke shtuar dhe hudhrat.
 • Kur qepët të kenë marrë ngjyrë kafe, shtoni verë të bardhë dhe domatet e qëruara. Shtoni bizelet dhe spinaqin në supë si dhe ujin në të cilin është zier spinaqi, nëse është e nevojshme.
 • Lëreni supën të vlojë dhe më pas shtoni majdanoz, vaj ulliri dhe lëng limoni.