Lajme te mira vijne nga Italia po “shërohet”, ja cfare ndodhi në 24 orët e fundit

Italia me sa duket po e merr veten nga pandemia dhe lajme te mira po vijne dhe gjendja eshte duke u qetesuar, teksa në 24 orët e fundit konfirmon nje ulje dratike e jeteve te humbura nga koronavirusi.

Sot, vetëm në Rajonin e Lombardisë u regjistruan 85 jete te humbura.

Lajmi bëhet i ditur nga autoritetet e Mbrojtjes Civile Italiane dhe kjo renie pritet te vazhdoj dhe me shume.

Me keto shifra, numri total shkon në 30 395, që prej fillimit të pandemisë.

Ndersa lajmi shpres dhenes eshte se gjatë ditës së sotme numri i të shëruarve në Itali ishte 4828, ndërsa në total numri ka shkuar mbi 100 mijë dhe ky numer pritet te rritet dhe me shume ne ditet ne vazhdim.

Autoritetet raportuan gjithashtu se sot u regjistruan edhe 1083 raste të reja pozitiv me koronavirus por kjo shifer eshte ne renie dhe pritet qe te ulet ndjesh ne ditet ne vazhdim pasi pritet qe dhe virusi te humb fuqin e tij keshtu raportohet nga ekspertet italian.