Lajm i mirë vjen nga mjekët rusë: Virusi bëhet inaktiv mbi 30 gradë celcius

Stina e veres nuk eshte shume larg por me sa duket per ne kjo do te jete shume favorizuese.

Lajmin e mire e japin mjeket rus sipas te cileve ne temperatura mbi 30 grade celsius, virusi behet krejtesisht inaktiv.

“Virusi bëhet krejtësisht inaktiv ose humbet aftësinë e tij për të shkaktuar sëmundje, kur temperaturat e ajrit janë më shumë se 30 gradë celcius”. Kështu bën me dije autoriteti rus për shëndetin “Rospotrebnadzor”, në një buletin të shpërndarë përmes kanalit të tij “Telegram”, cituar nga “Il Messaggero”.

Keshtu sipas atij publikimi rus. lageshtia w ajrit dhe rrezet e diellit e dobesojne apo prishin virusin, madje ne 70 grade celsius largohet plotesist.

Pikerisht ne keto momente edhe pse nuk ka prova shkencore, mjeket dhe studiuesit kane shpresuar qe rritja e metejshme e temperaturave do te ndikonte ne renien e virulences se
covid-19 apo do te dobesohej fuqia e tij.

Ndaj shpresohet se personat e infektuar ose te prekur mund te shfaqin simptoma me te lehta ose mund te jene asimptomatike.