Kryeministri Rama e zbulon për mediat ja ç’do ndodhë brenda kësaj jave, përgatituni…

Kryeministri Edi Rama ka dhënë së fundmi një intervistë për gazetën spanjolle El Periodiko, ku ka bërë me dije se brenda javës do të mbërrijnë në vendin tonë 1000 afganë të cilët do jenë kryesisht gazetarë, punonjës social, mësues dhe bashkëpunëtore të trupave amerikane.

Ndër të tjera në mediat spanjolle theksohet se Shqipëria dhe Kosova, dy vende të vogla në Evropën juglindore, që kanë vendosur që ti bëjnë ballë pritjes së refugjatëve afgane, duke njoftuar se kanë dytësuar kërkesën e qeverisë amerikane për të pranuar një pjesë të të shpërngulurve që po i shpëtojnë kryengritjes talibane.

Një nismë e kritikuar nga disa sektorë të dy vendeve, por që kryeministri shqiptar, Edi Rama , dhe presidentja kosovare, Vjosa Osmani , kanë mbrojtur vendimin e tyre që më pas është ndjekur dhe nga vendet e tjera të Ballkanit.

Kujtojmë se 300 afganët e parë pritet në vijnë në vend orët e ardhshme. Ata do të strehohen në konvikte dhe hotele, në Tiranë dhe Durrës.